ANTE RADAČIĆ TREĆI NA DRŽAVNOM NATJECANJU IZ POVIJESTI
Autor: Tomislava Ečić, 11. 4. 2014.

Na 15. državnom Natjecanju iz povijesti koje se od 9. do 11. travnja održavalo u Trogiru učenik Ante Radačić 8.a razreda naše škole osvojio je treće mjesto. S mentoricom Marijanom Šimić zasluženo je primio priznanje na svečanom zatvaranju u kongresnoj dvorani hotela Medena, na kojem su uz nazočnost zamjenika gradonačelnika Radovana Sladu Šilovića i predsjednika Državnog povjerenstva Mladenka Domazeta u prigodnom programu nastupili domaćini, učenici OŠ Majstora Radovana.

Stečeno znanje iz povijesti pokazalo je 120 učenika na natjecanju koje se  održalo 10. travnja, u dvije kategorije, pisanoj provjeri znanja i samostalnim istraživačkim radovima.

Svi  natjecatelji su zajedno s mentorima, njih 230, obišli znamenitosti grada Trogira, i kako su rekli, uvjerili se u  sve ono što su iz udžbenika učili o Trogiru. Najviše od svega oduševio ih je Radovanov portal, i kažu, u Trogir bi voljeli doći što prije ponovo.

Više o samom natjecanju pročitajte OVDJE.

FOTOGALERIJA

Za učenike 7. i 8. razreda osnovne škole natjecanje se provodi u kategoriji pisana provjera znanja različitim tipovima zadataka, a učenici srednjih škola natječu se u poznavanju povijesnih razdoblja i samostalnim istraživačkim radovima.

Nastava povijesti, unatoč svojim varijacijama, bitno je pomakla svoje prvotno težište s usvajanja faktografije prema razvijanju učenikovih vještina. Zbog toga je potrebno revidiranje i promišljanje o novim pristupima poučavanja, ali i održavanja natjecanja iz povijesti, naglasio je u pozdravnoj riječi sudionicima državnog Natjecanja iz povijesti doc. dr. sc. Mladen Domazet, predsjednik državnog povjerenstva. - Nastava povijesti mora se osnažiti, unaprijediti i produbiti kako bi se kod učenika razvila svijest o očuvanju kulturne baštine i nacionalnog identiteta. Učenike treba odvojiti od suhoparnog usvajanja znanja i fokusirati na povijesne koncepte vrednovanja povijesne naracije. Tako oni postaju aktivni, a ne pasivni primatelj povijesnih činjenica – naglasio je Mladen Domazet, dodavši da je novo državno povjerenstvo natjecanja iz povijesti pokazalo otvorenost i konstruktivnost na principima stručnosti i u okviru zadanih kriterija.

Najavljene promjene koje će voditi unaprjeđenju poučavanja povijesti i usvajanju znanja i vještina kod učenika podržao je Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje. Otvarajući natjecanje, Vinko Filipović zahvalio se državnom povjerenstvu na stručnosti i profesionalnosti u radu, što potvrđuje činjenica da Agenciji za odgoj i obrazovanje nije upućen ni jedan prigovor ili primjedba na tijek natjecanja. Čestitao je učenicima na plasmanu na državno natjecanja, a njihovim mentorima na trudu, zalaganju i entuzijazmu koji ulažu u rad s mladim.

Izvor: http://www.trogirskiportal.hr/index.php?option=com_k2&view=item&id=589&Itemid=680 http://www.azoo.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=5248:otvorena-dravna-natjecanja-najboljih-mladih-kemiara-i-povjesniara&catid=87:opce-obavijesti&Itemid=486