2015-03-24 10:31:08

RAD EKO ŠKOLE

Ove 2014/2015 školske godine smo otišli korak dalje u našim eko planovima. Osim malih administrativnih poteškoća i prijelaza na digitalizaciju sakupljanja dokumentacije nismo imali nekih zapreka u radu i suradnji sa udrugom „Lijepa naša“. 

Više pročitajte klikom na Opširnije...

Kao eko škola sa prepoznatljivim statusom sudjelovali smo na Županijskom projektu osvješćivanja javnosti za zaštićena područja našeg mjesta. Ovih dana dovršavamo letak pomoću kojeg ćemo iznijeti materijale na panou škole i web stranici škole o zaštićenim lokalitetima i potrebi njihovog očuvanja u sve većoj urbanizaciji Grada.  Za glavnu temu odabrali smo kao i do sada zbrinjavanje otpada ali smo temu proširili na zaštićene lokalitete grada Trogira. To znači da su u proteklom razdoblju naši učitelji imali zadatak ugradnju odgoja i obrazovanja za okoliš u redovnu nastavu te izvannastavne aktivnosti. Opredjeljenje koje smo izabrali je ekološkog karaktera i ona je postavljena kao imperativ i dugoročni cilj te novi način življenja naše zajednice. Ovakav pristup pomogao je kako učenicima tako i roditeljima da shvate koliko je važna ekologija, zaštita okoliša, naročito očuvanje naša dva posebna lokaliteta (Pantana i Gargnin - Fanfogna park), zbrinjavanje otpada te održiva potrošnja struje i vode.

Ovaj projekt je započeo s radom tek kad su se počeli ostvarivati programski koraci, a ima ih ukupno sedam. Oni se nalaze na stalnom panou u atriju škole. Jedan od koraka je bio osnivanje Eko odbora kojeg čine: 1.Vilko Stojan, ravnatelj 2.Nives Omero, pedagoginja 3.Luka Škaro, profesor i eko-koordinator 4.Sanda Rade,defektologinja 5.Dunja Benić, učiteljica 6.Ivan Žaja, 8r. 8.Matea Ivković, 7.razred 9.Joško Miše, domar 10.Dominik Radan 5. razred  11.Mirjana Hrabar, vanjski suradnik 12.Ante Stipčić, gradonačelnik Grada Trogira i kum eko škole 13.Radovan Slade Šilović, zamjenik gradonačelnika grada Trogira.

 

Odbor je ocijenio trenutno stanje okoliša povoljnim, odnosno zadovoljavajućim ali još puno stvari je bilo za promijeniti i popraviti, a sredstava jako malo. Još davno napravljeni su idejni planovi školskog vrta. Ostvaren je veći dio tog plana: izgradnja učeničkog platoa, prilazni pločnik i očišćen je veći dio školskog vrta i okoliša.Postavljene su štedne žarulje po svim hodnicima te kabinetima čime smo postigli znatnu uštedu u potrošnji struje. Zatim smo postavili sustav navodnjavanja školskog vrta odnosno maslinika kojeg smo dopunili sa još 15 sadnica. I tu smo uštedjeli na potrošnji vode. Procijenjeno je što se treba dalje učiniti u školskom vrtu i drugom dijelu vanjskog okoliša na sjeveru posebno sjeverni ulaz treba metalnu ogradu jer se vrt s biljkama potpuno devastirao i istrijebio.

 

Eko patrola, koja djeluje u sklopu ekološke grupe je kod svih učenika stvorila svijest o zaštiti školskog inventara i želju da se obnove učionice te obogate prikladnim biljem. Tako je i dalje jedan od zadataka bio i ostao postavljanje kutija za papir u svaku prostoriju škole kojeg smo uspješno ostvarili. Isto tako sakupljamo razne baterije u CIAK-ove kutijice i želja nam je opremiti svaku učionicu sa po jednom kutijicom. Zatim smo promijenili žarulje u učionicama  te uz pomoć Ravnatelja i stručnjaka postavili prozore sa dvostrukom izolacijom čime smo uštedjeli na grijanju učionica.

Eko patrola redovito nadgleda ispravnost svih nadzornih točaka u školi i oko  škole te bilježi promjene i nepravilnosti koje treba prijaviti ravnatelju škole. Organizirali smo radove u vrtu i uspješno proveli pripremu maslina za novu sezonu jer prošle sezone uroda nismo imali. Cilj nam je posaditi oko platoa sadnice lavande i ružmarina čime bi još više ukrasili prostor za nastavu u prirodi. Ove godine nismo napravili školsko eko maslinovo ulje ali smo od prošlogodišnjeg ulja koje nam je preostalo napravili ekološki suvenir aromatični sapun u malom vrećastom pakiranju od tils-a. Obilježili smo svjetski Dan močvara kroz predavanje i prezentaciju ing. Zore Kažimir iz Županijske Javne ustanove za upravljanje zaštićenim lokalitetima .

U sklopu nastave  nastavnici su  se trudili te eko dane obraditi ekološke teme u svojim nastavnim jedinicama. Svaka učiteljica i predmetni nastavnici su izdvojili barem pet minuta sata i govorili o ekološkim sadržajima u korelaciji s svojim predmetom i označili ih zelenom olovkom u imeniku. Program od sedam točaka smo promovirali u Promjenjivom panou atrija škole, javnosti i u medijima (Gradski radio Trogir,Školski list Izvor, Slobodna Dalmacija-problem grijanje sportske dvorane!).

Škola će i ove godine za dan Škole organizirati svečanost podizanja Zelene zastave Eko školama 11. generacije.

Ovim smo se obvezali i u slijedećem periodu ispunjavati ekološke zadatke kroz sedam programskih koraka i dokumentirati osobno i zajedničko ekološko opredjeljenje. Naš eko slogan glasi:Hajdemo svi!Potrudimo se više! Neka zemlja naša zdravije diše!

 

Luka Škaro prof. biologije i kemije i eko koordinator


Osnovna škola Majstora Radovana Trogir