"Prevencija ovisnosti - prepreke odrastanja"
Autor: Tomislava Ečić, 26. 2. 2013.

Dana 20. veljače 2013. održan je sastanak za roditelje učenika 8-ih razreda pod vodstvom psihologinje Davorke Kovačić Borković na temu : „Prevencija ovisnosti- prepreke odrastanja“.

Cilj sastanka je bio upoznati roditelje s tzv. „starim“ ovisnostima (duhan,alkohol, droge), ali i „novim“ ovisnostima (TV, Internet, računalne igrice, klađenje/kocka) koje predstavljaju sve veću prijetnju djeci i mladima.

Više pročitajte klikom na Opširnije

Roditeljima su predstavljeni rezultati istraživanja koji su provedeni na području Republike Hrvatske i zemalja EU-a, a koji su vezani za navike konzumiranja alkohola, duhana i marihuane djece srednje adolescentske dobi (15 i 16 godina). Osim toga, predstavljeni su i rezultati istraživanja vezani za učestalost korištenja interneta te provođenje slobodnog vremena djece uz računalne igrice kao i učestalost klađenja odnosno kockanja.

Rezultati provedenih istraživanja su pokazali da je konzumiranje duhana i opojnih droga u porastu, te da se dobna granica prvog konzumiranja alkohola smanjuje (ispod 13-te godine).

Također, ubrzani razvoj tehnologije doveo je do toga da djeca i mladi većinu svog slobodnog vremena provode surfajući omiljenim internetskim stranicama  te da najčešće komuniciraju sa okolinom putem  društvenih mreža ( Facebook, Twitter...). Također, istraživanja su pokazala i da sve veći broj djece i mladih provodi vrijeme u kockanju ili klađenju u sportskim kladionicama.

Cilj sastanka je bio upoznati roditelje s pojedinim oblicima ovisnosti i posljedicama koje njihovo korištenje može izazvati kod djece, ali i na taj način omogućiti roditeljima da na vrijeme prepoznaju da li je i njihovo dijete u opasnosti. Isto tako, važna poruka roditeljima je bila da budu dobri modeli identifikacije, tj. da pripaze i na vlastito ponašanje, budući da su djeca dobri opažači svoje okoline te često kopiraju ponašanje svojih roditelja.

Dakle, roditelji moraju biti uzorni modeli ponašanja svojoj djeci!

Za sva dodatna pitanja i informacije, djeca i roditelji se mogu obratiti na sljedeću adresu:

Savjetovalište za zaštitu djece i mladih

Fra Luje Maruna 2

Kontakt broj: 021/ 599-696