Kutak za ekologiju

Ovaj kutak namijenjen je promicanju ekološke svijesti. Naša škola stekla je status Međunarodne Eko-škole. Ovdje ćete moći pronaći više informacija o ovoj temi.

Naša škola Eko-škola

Početkom školske godine 2009./2010., naša škola uključila se u projekt Međunarodne Eko-škole. Za glavnu temu odabrali smo zbrinjavanje otpada. To znači da su u proteklom razdoblju naši učitelji za zadaću imali ugradnju odgoja i obrazovanja za okoliš u redovnu nastavu te izvannastavne aktivnosti. Opredjeljenje koje smo izabrali je ekološkog karaktera i ona je postavljena kao imperativ i dugoročni cilj te novi način življenja naše zajednice. Ovakav pristup pomaže učenicima i drugima da shvate koliko je važna zaštita okoliša, zbrinjavanje otpada te održiva potrošnja struje i vode.

SEDAM PROGRAMSKIH KORAKA

Ovaj projekt je započeo s radom tek kad su se poćeli ostvarivati programski koraci, a ukupno ih ima sedam. Jedan od koraka je osnivanje Eko-odbora. Odbor vodi brigu o provedbi svih ostalih programskih koraka. Također je ocijenio trenutno stanje okoliša jako nepovoljno, što znači da imamo puno stvari za promijeniti. Prikupljeni su podatci o potrošnji struje i vode protekle dvije godine u školi. Procijenjeno je što treba činiti u školskom vrtu i drugom dijelu vanjskog okoliša. Na osnovi svih prikupljenih podataka, razrađen je plan i program djelovanja, te zadatci i nosici zadataka. Jedan od zadataka je bio postavljanje kutija za papir u svaku prostoriju škole. Od Unije papira nismo dobili kontenjer za plastiku, ali smo sami uredili eko-kutić sa stalnim i promjenjivim panoima. Osnovane su izvannastavne aktivnosti kao Eko-grupa i Eko-radionica te Eko-patrola koja nadgleda i ispravnost svih nadzornih točaka u školi i oko škole.

Dana 13.svibnja 2011. Udruga Lijepa Naša organizirala je svečanost dodjele certifikata i zelene zastave Eko školama 11.generacije. Priredba i podizanje eko zastave u školi održano je 30.svibnja za Dan škole.

Nikolina Vukušić,8.d

II Dani maslinovog ulja

štandNakon što smo pobrali mnoge pohvale za školski proizvod - eksta djevičansko maslinovo ulje i pohvale za lijepo uređen štand na II Danima maslinovog ulja u Trogirskom kinu 3. i 4.12.2010., jučer se dogodilo još nešto neočekivano.
Naime u našem školskom vrtu započeli su radovi na izgradnji učeničkih platoa koji su dizajnirani na papiru još prije dvije godine. Svaki pojedinac koji svrati do škole - u atriju škole može vidjeti na stalnom panou sedam koraka koji nam određuju što radimo cijele školske godine. Pa tako se može vidjeti i konačni projektni plan školskog vrta. Sve to je dio našeg eko opredjeljelja i doprinos uređenju naše škole. Iako skromnih sredstava uspjeli smo započeti i realizirati neke od zacrtanih projekata. Za konačno uređenje našeg vrta trebat ćemo još veliku pomoć grada, gradonačelnika i Trogir Holdinga d.o.o. Nadamo se da ćemo naići na odaziv i poslovnih subjekata u daljnim aktivnostima i uređenju park šetnice u školskom vrtu i da će uskoro on postati reprezentativni dio svim posjetiteljima, a na ponos svakog građanina našega Grada.

Luka Škaro, školski eko-koordinator