Učenici u Zvjezdanom selu Mosor
Autor: Tomislava Ečić, 28. 3. 2012.

22.ožujka učenici sedmih i osmih razreda naše škole u pratnji svoje nastavnice Nataše Zvonar krenuli su u posjet Zvjezdanom selu Mosor, gdje je upriličena po redu 10. manifestacija pod nazivom „Pozdrav proljeću.“

Prije dolaska u zvjezdarnicu na vrhu Makirina u Gornjem Sitnom posjetili su izvor rijeke Žrnovnice.

U samom Zvjezdanom selu im je predavanje na temu „Vodeni žig proljeća“ održala povjesničarka umjetnosti Jasenka Splivalo, nastavnica u Školi likovnih umjetnosti i 1. gimnaziji u Splitu. Po završetku predavanja, veliki dio učenika se učlanio u „Klub pijača vode“, udrugu vjerojatno jedinstvenu u svijetu, koju vodi gđa. Splivalo.

Iako Makirina slovi kao vjetrovit podmosorski vrh, upravo zbog nedostatka vjetra nije upriličen i let paraglajdera, što je svakako trebao biti posebno atraktivan dio programa. Član Paragliding kluba „Albatros“ iz Splita Nenad Morović, višekratno je pokušavao uzletjeti s prostora pokraj zvjezdarnice, ali vjetar jednostavno nije htio surađivati.

Na kraju programa, učenici i nekolicina drugih posjetitelja imali su priliku poslušati kratko predavanje astronoma-animatora Zvjezdanog sela Mosor o tome što se u ovom trenutku vidi na večernjem nebu, uvjeriti se da je to uistinu tako s terase zvjezdarnice, te na koncu i baciti pogled kroz veliki teleskop na planet Jupiter i njegova četiri velika mjeseca.

Anamaria Radović i Daria Mitar

Izvor: http://www.zvjezdano-selo.hr