Sigurnost djece na Internetu

Kako educirati dijete o sigurnosti na Internetu
Autor: Tomislava Ečić, 12. 4. 2012.

Kako educirati dijete o sigurnosti na Internetu

Pod opširnije slijedi nekoliko savjeta koji mogu pomoći prilikom edukacije djeteta o sigurnosti na Internetu

1. Po mogućnosti, koristite Internet zajedno sa djecom te ih potičite da dijele svoja Internet iskustva s Vama.
  2. Dajte djeci do znanja da na Internetu postoje određene opasnosti slične onima u stvarnom svijetu (npr. pričanje s nepoznatom osobom) te ih podučite da koriste svoje instinkte i razum u izbjegavanju spomenutih. Naglasite opasnost od lažnih prijatelja te objasnite da obavezno izbjegavaju sastajanje uživo sa takvima.
  3. Ukoliko razni online sadržaji traže od djece podatke za registraciju, podučite ih da ne otkrivaju osobne informacije bez nadzora.
  4. Inzistirajte da djeca nikad bez nadzora ne odaju Vašu adresu, broj telefona, školu koju pohađaju, svoju sliku, mjesta gdje provode slobodno vrijeme i sl.
  5. Upozorite djecu da se pravila pristojnog ponašanja iz pravog života jednako primjenjuju i na ponašanje na Internetu.
  6. Poučite djecu poštivati tuđu imovinu na Internetu i objasnite im da je neovlašteno kopiranje glazbe, igrica i ostalih programa identično krađi u dućanu.
  7. Objasnite djeci da sve što vide i pročitaju na Internetu nije nužno istina. Potaknite ih da popričaju s Vama o svojim dilemama.
  8. Bez obzira na navedene preporuke, ne susprežite se od zaštite Vaše djece putem odgovarajućih programskih alata te postavki operativnog sustava. Microsoft također nudi rješenja za roditeljsku zaštitu, a nešto više o njima čitajte u nastavku ove lekcije.

Izvor: http://sigurnost.tvz.hr/Kako-educirati-dijete/